If Cheese Is $4.40 Per Kilogramme, What Should I Pay For 200 Grammes?

6225 users searched for this homework answer last month and 76 are doing it now, let’s get your homework done.

This Top Homework Answer is College level and belongs to the Mathematics subject.

This answer got 129 “Big Thanks” from other students from places like Sewanee or Decatur.

Question

If cheese is $4.40 per kilogram, what should i pay for 200 grams

Answer

1 kg is 1,000 grams.200 grams are 1/5 of 1000 grams, that is 1/5 of 1 kg.Thus 200 g= 1/5 kg = 0.2 kg.      1 kg of cheese is $4.40, so 0.2 kg of cheese is Answer: $0.88

Students are also searching for

  • the puritans began to rebel against their english king when no was convened from 1629 to 1640.
  • a biologist took a count of the number of fish in a particular lake and recounted the lakes
  • simplify (4x − 6) + (5x + 1).

If you have more homework to do you can use the search bar to find the answer to other homework: 40 have done it today and 14 in the last hour.

Help your mates do their homework and share Top Homework Answers with them, it’s completely free and easy to use!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.